TİKA’dan Nijer’de kadınlara küçükbaş hayvan desteği

Nijer’de başkent Niamey çevresinde 4 köyde TİKA tarafından belirlenen 292 dul ve yoksul kadına süt ve üreme verimliliği yüksek 876 adet Maradi kırmızı keçisi dağıtıldı. Fondou köyünde 152, Bougoum köyünde 55, Silenke köyünde 50 ve Kougouru köyünde 35 kadına 2 dişi 1 erkek keçi olarak yapılan dağıtım ile yoksul Nijerli kadınlara geçim kaynağı sağlanması planlanıyor.

Yılda ortalama 2 kez yavrulayan, 4’e kadar yavru verebilen kırmızı Maradi keçileri aynı zamanda yüksek süt verimliliğine de sahip. Bir yıl sonunda yavrulardan 2 dişi ile 1 erkek keçi alınarak, mağdur diğer kadınlara dağıtımı öngörülüyor. Süreç köy şefleri ile iş birliğinde takip edilerek, yıl sonunda değerlendirme yapılması planlanıyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nijer’de, fakirlikten en çok etkilenenler arasında kadınlar yer alıyor. Kadınların güçlendirilmesi, yoksullukla mücadelede ve birçok sosyal problemlerin giderilmesinde önem arz ediyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje ile dağıtılan keçilerin kısa zamanda çoğalarak kırsalda yaşayan Nijerli kadınlara geçim kaynağı oluşturması öngörülüyor.

Dağıtım esnasında proje hakkında kısaca bilgilendirilen Nijerli kadınlar ve köy şefleri TİKA’ya teşekkür etti.

Bir önceki yazımız olan Balıkçıların umudu 1 Eylül başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir